• Image
 

Herní prvky pro nejmenší děti – pérové houpačky a kolébačky

dětská hřiště

Nejoblíbenější a nejznámější kategorií dětských herních prvků, které na dětském hřišti bezpochyby nalezneme, jsou pérové houpačky a kolébačky. Oblíbené herní prvky pro nejmenší děti ve tvaru různých zvířátek, kytiček, autíček a podobně malé děti přitahují již svým tvarovým i barevným provedením.

Mohlo by se zdát, že houpací pohyb vytvořený pomocí pružiny nemá pro vývoj děti nějaký zvláštní význam, bereme jej pouze jako možnost zábavy. Opak je ale pravdou. Při dynamice pohybu pomocí pružiny dochází k různým naklonům trupu dítěte podle svislé i vodorovné osy. To je nuceno zapojit celou sestavu břišních a zádových svalů, přičemž dochází k jejich postupnému nenásilnému zpevnění pomocí hry. Zároveň se při náklonu trupu musí držet madel a reagovat na změnu sil a rychlosti pohybu, čím posiluje i svalové skupiny paží.  Tento způsob hry u dítěte rozvíjí také schopnosti koordinace pohybů a rovnováhy.

Pro úplně nejmenší děti ve věkové kategorii kolem 2 let, by na hřišti měly být  Toddlery např. Maggy Toddler od firmy HAGS Praha   případně kolébačky jako Milton, jejiž pohyb je jednodušší, pouze v jedné ose, zepředu dozadu. Jakmile se děti naučí kontrolovat tento nejjednodušší pohyb, měly by mít možnost přejít na klasickou pérovou houpačku pro jednu osobu např. Jetsky nebo více osob např. Turtle.

Při houpání více dětí najednou si děti  procvičí sociální dovednosti jako komunikaci, schopnost dohody a objeví krásu a potřebnost spolupráce. Toho mohou využít zejména mateřské školy, které mohou na výrobcích požadovat také pérové houpačky v provedení sloužící k houpání celé skupiny dětí – loď Mayflower nebo Moon Buggy.

Co se týká osazení pérových houpaček a kolébaček - tyto herní prvky nevyžadují zvláštní bezpečnostní plochy, neboť výška pádu je ve většině případů do 60 cm. Stačí pod ně hustá tráva, případně je můžeme umístit i do mlatové plochy. Neměly by být na tvrdém povrchu, jako je beton či dlažba. V těchto případech by bylo lepší pod ně umístit pryžovou podložku. Vždy je potřeba dodržet dostatečný odstup herních prvků od sebe, tak jak je určeno bezpečnostními zónami každého prvku.

dětská hřiště

Kontaktní formulář

 
 
Položky označené (*) jsou povinné.
 

KONTAKTY

Hags Praha, s.r.o.
Platnéřská 9, 110 00 Praha 1 – Staré Město

tel./fax: +420 251 611 317
mobil: +420 602 613 378
e-mail: hagspraha@hagspraha.cz

Katalogy pro rok 2023

HAGS Katalog 2023

Katalogy vybavení dětských hřišť - dětské skluzavky, houpačky, dětská pískoviště, prolézačky, dětské domečky, sportovní hřiště a městský mobiliář od firmy HAGS a dalších